IMG_3179Graikų poeto Archilocho pasakėčia pasakoja apie du veikėjus: lapę, kuri žino daug įvairių dalykų, ir ežį, kuris gerai išmano vieną sritį.

Visuomenė lapes neretai vertina nepatikliai – kaip diletantes gerai neišmanančias nei vienos srities, o švietimo sistema atkakliai augina ežius, tad plačių interesų žmonės, turintys daug pomėgių ir norintys išbandyti save įvairiose srityse, net patys nuvertina savo įvairiapusius gebėjimus ir žinias, tyliai kaltina save dėl „blaškymosi” ir mano, kad sulauks sėkmės tik tapę ežiais, t.y. įsigilinę į vieną dalyką.

Pasauliui reikia abiejų: tiek kvalifikuotų žinių specifinėse srityse ir sukoncentruotos mąstysenos, tiek ir lankstumo, plataus daugelio sričių išmanymo ir gebėjimo rasti nestandartinius sprendimus paremtus skirtingomis patirtimis. Visgi šį kartą pasikalbėkime apie lapes, kurioms paprastai kyla daugiau klausimų susijusių su karjeros kryptimi nei tiems, kas nuo vaikystės žinojo, kuo bus užaugę.

Rašytoja Barbara Sher žmones-lapes vadina „žvalgais” ir teigia, kad šio tipo žmonės yra genetiškai užkoduoti domėtis daugeliu dalykųRašytoja ir menininkė Emilie Wapnick savo TED kalboje vadina žmones, turinčius daug interesų, „multipotencialitais” ir drąsina neprarasti savo identiteto kultūroje, kuri garbina vienos srities specialistus.


Bestselerio „Valgyk, melskis ir mylėk” autorė Elizabeth Gilbert savo kalboje „Kolibrio skrydis” prisipažįsta, kad visą gyvenimą turėjo tik vieną svajonę – tapti rašytoja ir ilgą laiką lyg mantrą kartojo, kaip svarbu atrasti savo Didžiąją Aistrą ir jai pasišvęsti. Vienos nusivylusios moters laiškas, kuriame ji rašė, kad jai nepavyksta rasti tos vienintelės veiklos, kuriai norėtų paskirti savo gyvenimą, privertė Elizabeth susmąstyti. Ji pastebėjo, kad jai artimi žmonės nėra atradę vienintelės krypties gyvenime ir jų įvairiapusės patirtys ir yra ta stiprybė, kuria Elizabeth žavisi. Supratusi, kad neblėstantis žingeidumas ir aistra gyvenimui apskritai gali tapti geresniu vedliu nei viena vienintelė aistra, plačių interesų žmones ji prilygino kolibriams, kurie skrenda nuo vieno augalo prie kito apdulkindami ištisus laukus. Anot Elizabeth šie žmonės sujungia įvairias sritis tarpusavyje, perneša idėjas ir skleidžia atvirumo kultūrą.

Jei dar neradote galutinio atsakymo į klausimą „kuo būsi užaugęs?” ir manote, kad esate lapė/žvalgas/multipotencialitas/kolibris ar, kaip mūsuose įprasta vadinti, Barbė Devyndarbė, pasikliaukite savo žingeidumu ir drąsiai ženkite savo keliu. Net jei jis primena klaidžiausią labirintą. Jūs užkoduoti greitai perprasti naujus dalykus ir prisitaikyti prie neįprastų aplinkybių, kurti sinergiją tarp skirtingų sričių ir katalizuoti inovacijas. 

Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad lapės domisi visiškai skirtingais dalykais, tai nereiškia, kad šie interesai yra padriki ir niekaip nesusiję – tereikia paieškoti juos vienijančios gijos. Steve Jobs teigė, kad „taškus galime sujungti tik pažvelgę atgal”, todėl retsykiais skirkite laiko pagalvoti apie tai, ką jums labiausiai patinka ir geriausiai sekasi daryti, ir kaip galite sujungti visas savo gyvenimo patirtis – tiek darbines, tiek tas, kurias įgijote savanoriaudami, užsiimdami mėgstama laisvalaikio veikla, būdami su šeima ir draugais – į naują jaudinančią veiklą, kuri užves jūsų variklius ir leis mėgautis turiningu ir įdomiu gyvenimu. 

***

„Svajonių dirbtuvių” seminarai yra erdvė, sukurta pokalbiams apie tai, kaip dirbti mėgstamą darbą ir auginti savo svajones.