Ar pamenate, ką žadėjote per darbo pokalbį, po kurio gavote šį darbą? Ar dar prisimenate tas grandiozines idėjas su baltomis burėmis, kurias piešėte būsimiems darbdaviams? Ir visai nebuvo sunku. Ir tai nebuvo melas, nes tuo metu tikėjote, kad visa tai pavyks įgyvendinti.
O gal gavote šį darbą, nes buvote paaukštinta(s) pareigose? Jums buvo patikėtas svarbus projektas, nes užsitarnavote vadovų pasitikėjimą? Tuomet atkeliavote pas savo vadovę(-ą) su metų strategija ir dėstėte nuostabius planus, kaip gerinsite kokybę, mažinsite išlaidas, pritrauksite klientų ir auginsite pelną.
Bet pamažu negailestinga rutina užklojo viską pilkomis kasdienybės marškomis. Strateginiai planai sudūlėjo ir buvo sugraužti negailestingų biuro kirvarpų – virtinių elektroninių laiškų, įkyrių skambučių, nuobodžių susirinkimų ir begalinių ataskaitų. Taip, tų, kurių reikėjo vakar.
Puikiai žinote, kad apsimesti užsiėmusiais ir vengti įgyvendinti strateginius tikslus yra neprofesionalu, žema, neatsakinga ir netgi kvaila. Ateis atpildo valanda ir „likimo rykštė“ įgis daug pilkos spalvos atspalvių – nuo surauktų vadovės(-o) antakių iki išmetimo iš darbo, pažeminimo ir neįvykusių atostogų užsienyje.
Deja, žinoti nepakanka. Taip pat negelbsti nerimas, atidėliojimas ir įtaigūs vidiniai pasiteisinimai. Reikia ką nors su tuo daryti. Ką? Ogi nusisamdyti gerą konsultantą, perpratusį jūsų darbą, pažįstantį jūsų įmonę ir rinką, turintį ne tik pakankamai reikiamų žinių ir patirties, bet ir išmanantį įmonės vidinę kultūrą ir povandenines sroves. Dar geriau – žmogų, kuris ne tik gerai supranta organizacijos strateginius tikslus, o ir žino jūsų vadovo norus, jūsų ir konkurentų produktų ir paslaugų privalumus ir trūkumus, kolegų stipriąsias ir silpnąsias puses… Man dar tęsti? Taip, matau jūsų akis. Jos nepatikliai primerktos ir tarytum klausia: „Ir kur rasti tokį išmanų konsultantą?“ Jo net nereikia ieškoti. Jūs jį pažįstate! Geriausias konsultantas – tai žmogus, kuris padėjo jums gauti šį darbą. Stebėtinai panašus į jus. Tik turintis gerokai daugiau entuziazmo, pasitikėjimo savimi ir ambicijų. Samdykite jį! Ir nemokėkite nei cento. Geresnio nerasite, pažadu.
Šioje vietoje mums pagelbėtų šiek tiek burtų. Abra kadabra ir štai jūsų jau du: vienas – „Šiandieninis Aš“, o kitas – „Ką-tik-šį-nerealų-darbą-nurovęs Aš“. Ar pamenate kaip ji(s) atrodo, kalba, žvelgia į aplinką tuo nugalėtojo(-s) žvilgsniu? Klokite jai(-m) savo bėdas, tik nesismulkinkite – iškart imkitės strateginių reikalų.
Dabar duokite man su ja/juo pakalbėti: Žiūrėk, tavo „Šiandieninis Aš“ užsisuko rutinoje per tuos metus ir nepastebėjo, kaip išėjai. Bet dabar ne laikas priekaištauti, žmogui reikia tavo pagalbos. Paaiškink, ką daryti, kad pajudėtų svarbūs projektai, padidėtų pardavimai, atsivertų užsienio rinkos ar padidėtų darbuotojų produktyvumas. Kūrybingai ir turimo biudžeto ribose. Paimk popieriaus lapą ir užrašyk idėjas, kaip išjudinti tą svarbų projektą, kuris jau kurį laiką renka dulkes. O gal galėtum parengti metų planą: numatyti prioritetines veiklas ir būtinus veiksmus?
Dabar galite grįžti. Paimkite šį idėjų sąrašą ir eikite jo įgyvendinti. Jei kils klausimų, žinote, kur kreiptis. Kiek man teko susidurti su savo „Jeee-pradėjau-savo-verslą Aš“, paprastai šie personažai neatsisako padėti, jei kreipiamės patarimo.
Naudokitės savo patarėja(-u) tiek, kiek reikia. Kartais galite tiesiog apsikeisti vietomis. Ypač per strateginius posėdžius, susitikimus su klientais ir partneriais ar svarbias prezentacijas konferencijose. Tik neduokite jai/jam tų savo kasdienių laiškų atsakinėti, pasigailėkite gero žmogaus, taupykite jo brangų laiką! Ir ji(s) konsultuos jus amžinai. Nemokamai ir kokybiškai. O ko daugiau reikia?